Metsik Eesti folklooris

metsik 
adj(algsel, ürgsel) looduslikul kujul esinev; korrastavast inimtegevusest puutumata
adjohjeldamatu, taltsutamatu, pöörane
adjtohutu, meeletu, pöörane
[EKSS] "Eesti keele seletav sõnaraamat"

Metshaldjas Metsik on üks üheksast Eesti müütilisest olendist ning üks korduvamaid tegelasi Eesti rahvajuttudes. Vanad eestlased uskusid metshaldjaid elavat kõikjal, kus ümberringi puud – alates madalatest soometsadest ja lõpetades vägevate okaspuulaantega.

Kõige rohkem meeldib talle viibida metsaolendite seas, jälgida nende tegevusi, nendega suhelda ning tunda end neile lähedase ja vajalikuna. Ta unistab sellest, et metsaelu kulgeks harmooniliselt, nagu see ikka on olnud. 

Ta ei eksi metsas kunagi ära ning tunneb nimepidi kõiki taimi, putukaid, linde ja metsloomi. Ta toitub vaid taimsetest metsaandidest, ei tunne kunagi külma ega väsi iial. Näeb pimedas sama hästi kui päevavalges, tema lemmikaeg metsas liikumiseks on hämarik.

Tal on mitmeid üleloomulike võimeid. Väga tihti ei ilmugi ta inimese ette inimese kujul, vaid näiteks metslooma, linnu, puuna. Kuid sellisel juhul on ta välimuses teatud erilisi märke. Näiteks on looma karv või linnu suled teistsugused, kui sellel liigil tavaliselt olema peaks. Või on ta puuna teistest kuidagi väga erinev – näiteks oksad meenutavad inimkäsi, oksaaugud tüves silmi või pikad samblikud tuules lehvivaid juukseid.

Ta suudab inimesega suhelda ka muuks olendiks moondununa. Näiteks haavapuuna sahistab ta lehti nii, et inimene arvab sealt kuulvat sõnu. Või linnuks moondununa laulab nii, et inimesele tundub, et ta mõistab seda laulu. Samas suudab metsapiiga lugeda metsas liikuva inimese mõtteid ja tundeid tema kehakeele ja käitumise järgi. Ta saab aru, kas inimene kardab, rõõmustab, kavaldab, teeskleb. Metsik on võimeline vabalt hõljuma puult puule ja kui vaja, muutuma tuulehooks, mis liigutab oksi ja lehti ning paneb puud kohisema.

Neid, kellel kurjad kavatsused, on Metshaldjal tavaks eksitada.


Rohkem müütilistest olevustest Eesti pärimuses saad lugeda siit
Allikas: https://makarikamaa.wordpress.com/2016/11/04/milline-eesti-haldjas-oled-sina/

Eelmine
“Kui midagi ei tee, siis midagi ei juhtu”
Järgmine
XVI Tallinna #DISAINIÖÖ festival

Lisa kommentaar

Email again: